Fiat Bravo Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fiat Bravo Club

Fiat Bravo/Brava/Marea Owners Club Greece
 
HomeHome  ΠόρταλΠόρταλ  GalleryGallery  SearchSearch  Latest imagesLatest images  RegisterRegister  Log inLog in  
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Latest topics
» υγραεριοκινηση για t jet
καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeTue Oct 04, 2016 11:01 am by kamoyf

» καλώς σας βρήκα
καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeThu Nov 19, 2015 6:49 am by Adronik

» φιλτροχοανη
καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeThu Apr 16, 2015 7:37 pm by exeretikos

» αλλαγη ιμαντες σε fiat bravo t jet 150hp
καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeSun Apr 05, 2015 7:33 pm by hobit-jet

» bravo spotting!
καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeSun Apr 05, 2015 11:22 am by exeretikos

» συμλεκτησ bravo
καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeSun Apr 05, 2015 11:20 am by exeretikos

» ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟΝ ΔΕΞΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΡΟΧΟ FIAT BRAVO SPORT 150 HP
καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeSun Apr 05, 2015 11:19 am by exeretikos

» ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ FORUM
καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeSun Jan 04, 2015 9:46 am by arisfot

» ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ FIAT BRAVO
καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeThu Dec 11, 2014 9:05 am by kamoyf

Who is online?
In total there is 1 user online :: 0 Registered, 0 Hidden and 1 Guest

None

Most users ever online was 108 on Wed Sep 22, 2021 5:44 pm
Top posters
Bravisti
καταναλωση tjet120 I_vote_lcapκαταναλωση tjet120 I_voting_barκαταναλωση tjet120 I_vote_rcap 
konstantinos20vt
καταναλωση tjet120 I_vote_lcapκαταναλωση tjet120 I_voting_barκαταναλωση tjet120 I_vote_rcap 
Stefanostjet
καταναλωση tjet120 I_vote_lcapκαταναλωση tjet120 I_voting_barκαταναλωση tjet120 I_vote_rcap 
bravonick
καταναλωση tjet120 I_vote_lcapκαταναλωση tjet120 I_voting_barκαταναλωση tjet120 I_vote_rcap 
fotakos_hgt_20v
καταναλωση tjet120 I_vote_lcapκαταναλωση tjet120 I_voting_barκαταναλωση tjet120 I_vote_rcap 
Aggelos T-Jet
καταναλωση tjet120 I_vote_lcapκαταναλωση tjet120 I_voting_barκαταναλωση tjet120 I_vote_rcap 
Tommy7725
καταναλωση tjet120 I_vote_lcapκαταναλωση tjet120 I_voting_barκαταναλωση tjet120 I_vote_rcap 
hobit-jet
καταναλωση tjet120 I_vote_lcapκαταναλωση tjet120 I_voting_barκαταναλωση tjet120 I_vote_rcap 
brava.gralle
καταναλωση tjet120 I_vote_lcapκαταναλωση tjet120 I_voting_barκαταναλωση tjet120 I_vote_rcap 
bravoman
καταναλωση tjet120 I_vote_lcapκαταναλωση tjet120 I_voting_barκαταναλωση tjet120 I_vote_rcap 
April 2024
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar

 

 καταναλωση tjet120

Go down 
+4
Aggelos T-Jet
konstantinos20vt
Bravisti
bravoman
8 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
bravoman

bravoman


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-03-09
Ηλικία : 48
Τόπος : Λαρισα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeSun Sep 12, 2010 9:21 pm

εχω το bravo tjet 120
1.δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα εχω παρατηρησει οτι μετα 9000-10000 km σαν να "τραβαει¨ πιο πολυ βενζινη, το εχει προσεξει αλλος;
2. ποια ειναι η γνωμη σας για αυτα τα μαγνητακια που τα βαζεις στο σωληνακι της βενζινης και εχεις μειωση καταναλωσης;
Back to top Go down
Bravisti
Admin
Admin
Bravisti


Αριθμός μηνυμάτων : 417
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-01-19
Ηλικία : 48
Τόπος : Θεσ/νικη

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeSun Sep 12, 2010 9:35 pm

Απο οσα εχω ακουσει κανουν καποια δουλεια αλλα οχι ολα,θελει λιγο ψαξιμο!
Εαν υποθεσω οτι το αμαξι ειναι καινουργιο και μολις περασε τα πρωτα 10χιλ χλμ ειναι λιγο φυσικο οτι η βενζινη θα αυξηθει οσο πιο πολυ ανοιγει το μοτερ,οχι ομως εκτος λογικων πλαισιων!Σε εδειξε καποια ενδειξη,καποια βλαβη?
Φυσικα μιλαμε με οικονομικη οδηγηση ετσι?
Back to top Go down
http://www.fiatbravoclub.gr
bravoman

bravoman


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-03-09
Ηλικία : 48
Τόπος : Λαρισα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Sep 13, 2010 7:43 am

Bravisti wrote:
Απο οσα εχω ακουσει κανουν καποια δουλεια αλλα οχι ολα,θελει λιγο ψαξιμο!
Εαν υποθεσω οτι το αμαξι ειναι καινουργιο και μολις περασε τα πρωτα 10χιλ χλμ ειναι λιγο φυσικο οτι η βενζινη θα αυξηθει οσο πιο πολυ ανοιγει το μοτερ,οχι ομως εκτος λογικων πλαισιων!Σε εδειξε καποια ενδειξη,καποια βλαβη?
Φυσικα μιλαμε με οικονομικη οδηγηση ετσι?
οχι δεν εδειξε καποια ενδειξη η βλαβη, απλα μου φαινεται οτι ειδικα στην οδηγηση στην πολη τρωει πιο πολυ,εκτος και αν κανω εγω κατι λαθος Smile ενταξει σε ανοιχτο δρομο απο 3000 στροφες και πανω δεν περιμενω να ειναι οικονομικο
Back to top Go down
konstantinos20vt
Admin
Admin
konstantinos20vt


Αριθμός μηνυμάτων : 323
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-02-16
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Sep 13, 2010 12:31 pm

Μηπως μιλας για καταναλωση με a/c ανοιχτο? αν ναι μιλαμε για σχετικη αυξηση της καταναλωσης που ειναι απολυτα λογικο. καλοκαιρακι βλεπεις ζοριζεται λιγακι το a/c....
τωρα αν μιλαμε στο ασχετο ετσι να ανεβει η καταναλωση κατι δεν παει καλα...

1. το φορτωνεις πραγματα
2. το συνηθισες κ το πηγαινεις πιο σβελτα απ οτι το πηγαινες στην αρχη
3. λογω ζεστης το καλοκαιρι παντα ανεβαινει η καταναλωση κ ας μην δουλευει το a/c
4. αλλαξες βενζιναδικο κ βενζινη που βαζεις κ δεν εχεις καλη καυση η σε κλεβουν στα λιτρα...
κτλ..κτλ...κτλ....

πες μας κανενα αλλο συμπτωμα..κατι τελος παντων που να σου κανει να δουμε τι μπορει να ειναι...
Back to top Go down
bravoman

bravoman


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-03-09
Ηλικία : 48
Τόπος : Λαρισα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Sep 13, 2010 12:49 pm

konstantinos20vt wrote:
Μηπως μιλας για καταναλωση με a/c ανοιχτο? αν ναι μιλαμε για σχετικη αυξηση της καταναλωσης που ειναι απολυτα λογικο. καλοκαιρακι βλεπεις ζοριζεται λιγακι το a/c....
τωρα αν μιλαμε στο ασχετο ετσι να ανεβει η καταναλωση κατι δεν παει καλα...

1. το φορτωνεις πραγματα
2. το συνηθισες κ το πηγαινεις πιο σβελτα απ οτι το πηγαινες στην αρχη
3. λογω ζεστης το καλοκαιρι παντα ανεβαινει η καταναλωση κ ας μην δουλευει το a/c
4. αλλαξες βενζιναδικο κ βενζινη που βαζεις κ δεν εχεις καλη καυση η σε κλεβουν στα λιτρα...
κτλ..κτλ...κτλ....

πες μας κανενα αλλο συμπτωμα..κατι τελος παντων που να σου κανει να δουμε τι μπορει να ειναι...
δεν υπαρχουν αλλα συμπτωματα, για αυτο και στην αρχη ειπα οτι ΙΣΩΣ να ειναι ιδεα μου ,και εβαλα το ερωτημα μου για να δω αν το εχει προσεξει και καποιος αλλος.Οπως ειπε και ο bravisti ειναι και το γεγονος οτι το μοτερ ανοιγει. Μπορει να εχεις δικιο σε αυτο που ειπες για την ζεστη οτι ανεβαινει η καταναλωση κ ας μην δουλευει το a/c. για να μου φυγει αυτη η απορια υπαρχει τροπος να το τσεκαρω; π.χ. σε ενα συνεργειο;
Back to top Go down
konstantinos20vt
Admin
Admin
konstantinos20vt


Αριθμός μηνυμάτων : 323
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-02-16
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Sep 13, 2010 1:20 pm

προσπαθησε να μην αλλαζεις βενζιναδικο που ανεφοδιαζεσαι κ παρακολουθησε την καταναλωση τωρα που κρυωνει ο καιρος..ειμαι σιγουρος οτι θα δεις μειωση σε σχεση με το καλοκαιρι.....το ''ανοιγμα'' του μοτερ μετα απο χιλιομετρα δικαιολογει μια αυξηση στην αποκριση κ στην αποδοση του μοτερ...οχι τοσο ομως στην καταναλωση της βενζινης...
να ξερεις οτι ολοι οι turbo κινητηρες το καλοκαιρι ανεβαζουν αισθητα την καταναλωση τους σε βενζινες παντως..
οσον αφορα το μαγνητακι που ρωτησες αρχικα πιστευω πως δεν κανει οσα υποσχεται συμφωνα με οσα εχω ακουσει απο οσους το δοκιμασαν...μην ξεχναμε πως αν ηταν ετσι θα χρησιμοποιουσαν κ ολες οι μεγαλες αυτοκινητοβιομηχανιες παρομοιες τεχνολογιες για να μειωσουν την καταναλωση των αυτοκινητων τους κ μετα θα τα διαφημιζαν με εμφαση στην χαμηλη τους καταναλωση...

ολα τα παραπανω τα λεμε με γνωμονα οτι δεν εχεις πειραξει στο ενδιαμεσο χρονικο διαστημα τιποτα μηχανικα στο αυτοκινητο...ειναι μαμα ετσι? ουτε φιλτρο ουτε προγραμματα....
Back to top Go down
bravoman

bravoman


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-03-09
Ηλικία : 48
Τόπος : Λαρισα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Sep 13, 2010 1:28 pm

konstantinos20vt wrote:
προσπαθησε να μην αλλαζεις βενζιναδικο που ανεφοδιαζεσαι κ παρακολουθησε την καταναλωση τωρα που κρυωνει ο καιρος..ειμαι σιγουρος οτι θα δεις μειωση σε σχεση με το καλοκαιρι.....το ''ανοιγμα'' του μοτερ μετα απο χιλιομετρα δικαιολογει μια αυξηση στην αποκριση κ στην αποδοση του μοτερ...οχι τοσο ομως στην καταναλωση της βενζινης...
να ξερεις οτι ολοι οι turbo κινητηρες το καλοκαιρι ανεβαζουν αισθητα την καταναλωση τους σε βενζινες παντως..
οσον αφορα το μαγνητακι που ρωτησες αρχικα πιστευω πως δεν κανει οσα υποσχεται συμφωνα με οσα εχω ακουσει απο οσους το δοκιμασαν...μην ξεχναμε πως αν ηταν ετσι θα χρησιμοποιουσαν κ ολες οι μεγαλες αυτοκινητοβιομηχανιες παρομοιες τεχνολογιες για να μειωσουν την καταναλωση των αυτοκινητων τους κ μετα θα τα διαφημιζαν με εμφαση στην χαμηλη τους καταναλωση...

ολα τα παραπανω τα λεμε με γνωμονα οτι δεν εχεις πειραξει στο ενδιαμεσο χρονικο διαστημα τιποτα μηχανικα στο αυτοκινητο...ειναι μαμα ετσι? ουτε φιλτρο ουτε προγραμματα....
δεν πειραξα τιποτα , μαμα 100% , και εγω προς τη ζεστη προσανατολιζομαι,και στο ανοιγμα του μοτερ( ειναι το πρωτο μου turbo) επειδη το θεμα με την καταναλωση το προσεξα στην αρχη του καλοκαιριου,
Back to top Go down
konstantinos20vt
Admin
Admin
konstantinos20vt


Αριθμός μηνυμάτων : 323
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-02-16
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Sep 13, 2010 5:23 pm

αν δεν εχει αλλα συμπτωματα μη σε φοβιζει τιποτα...το δικο μου που ειναι 20vt ολο το καλοκαιρι το εβγαλε με διπλασια σχεδον καταναλωση....οποτε μην σε αγχωνει καθολου...απλα στα ατμοσφαιρικα δεν φαινεται τοσο η διαφορα καταναλωσης χειμωνα με καλοκαιρι οσο στα turbo αυτοκινητα...κ αν ειναι το πρωτο σου turbo γι αυτο σου φανηκε αρκετα η διαφορα...αν παρατηρησεις οτιδηποτε αλλο ενημερωσε μας μηπως φταιει κατι αλλο..ειδικα στα μερη σου κανει τρελη ζεστη το καλοκαιρακι παντως...
Back to top Go down
Aggelos T-Jet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Aggelos T-Jet


Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-06-22
Ηλικία : 38
Τόπος : Άσπρα Σπίτια

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Sep 13, 2010 5:31 pm

Κατανάλωση θα δείς και 10 lt/100km μπορεί και παραπάνω ανάλωγα πως κινήσαι.
Εγώ με το 150 έχω δεί απο 8.6 μέχρει και 11.5. Το θέμα είναι να μη ζωρίζεις τις πρώτες ταχύτητες 1,2,3. Πιστεύω στον ανοικτό δρόνο επειδή κάνω και ταξίδια κινήσαι άνετα με 5 και 6 και κάνεις και τις προσπεράσεις σου. Αλλά με το a/c να ξέρεις οτι καίς γύρο στο 1 με 2 λίτρα παραπάνω απο ότι χωρίς a/c.
Back to top Go down
bravoman

bravoman


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-03-09
Ηλικία : 48
Τόπος : Λαρισα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Sep 13, 2010 5:34 pm

konstantinos20vt wrote:
αν δεν εχει αλλα συμπτωματα μη σε φοβιζει τιποτα...το δικο μου που ειναι 20vt ολο το καλοκαιρι το εβγαλε με διπλασια σχεδον καταναλωση....οποτε μην σε αγχωνει καθολου...απλα στα ατμοσφαιρικα δεν φαινεται τοσο η διαφορα καταναλωσης χειμωνα με καλοκαιρι οσο στα turbo αυτοκινητα...κ αν ειναι το πρωτο σου turbo γι αυτο σου φανηκε αρκετα η διαφορα...αν παρατηρησεις οτιδηποτε αλλο ενημερωσε μας μηπως φταιει κατι αλλο..ειδικα στα μερη σου κανει τρελη ζεστη το καλοκαιρακι παντως...
οχι δεν εχω κανενα αλλο προβλημα, φυσαει να μη το ματιασω Very Happy , καλα οσο για ζεστη στη Λαρισα δεν το συζηταμε!
Back to top Go down
bravonick
Admin
Admin
bravonick


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-01-26
Ηλικία : 41
Τόπος : Λάρισα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Sep 13, 2010 8:33 pm

konstantinos20vt wrote:
αν δεν εχει αλλα συμπτωματα μη σε φοβιζει τιποτα...το δικο μου που ειναι 20vt ολο το καλοκαιρι το εβγαλε με διπλασια σχεδον καταναλωση....οποτε μην σε αγχωνει καθολου...απλα στα ατμοσφαιρικα δεν φαινεται τοσο η διαφορα καταναλωσης χειμωνα με καλοκαιρι οσο στα turbo αυτοκινητα...κ αν ειναι το πρωτο σου turbo γι αυτο σου φανηκε αρκετα η διαφορα...αν παρατηρησεις οτιδηποτε αλλο ενημερωσε μας μηπως φταιει κατι αλλο..ειδικα στα μερη σου κανει τρελη ζεστη το καλοκαιρακι παντως...

Το δικο σου δεν ειχε αυξημενη καταναλωση λογω καλοκαιριου αλλα λογω του ποδιου σου αν κρινω απο τις βολτες που καναμε.... :-p οσο για την ζεστη στην Λαρισα δεν το συζητω... Αλλα το χειμωνα ειναι τρελος turboκαιρος εδω :-)
Back to top Go down
bravoman

bravoman


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-03-09
Ηλικία : 48
Τόπος : Λαρισα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Sep 13, 2010 8:56 pm

bravonick wrote:
konstantinos20vt wrote:
αν δεν εχει αλλα συμπτωματα μη σε φοβιζει τιποτα...το δικο μου που ειναι 20vt ολο το καλοκαιρι το εβγαλε με διπλασια σχεδον καταναλωση....οποτε μην σε αγχωνει καθολου...απλα στα ατμοσφαιρικα δεν φαινεται τοσο η διαφορα καταναλωσης χειμωνα με καλοκαιρι οσο στα turbo αυτοκινητα...κ αν ειναι το πρωτο σου turbo γι αυτο σου φανηκε αρκετα η διαφορα...αν παρατηρησεις οτιδηποτε αλλο ενημερωσε μας μηπως φταιει κατι αλλο..ειδικα στα μερη σου κανει τρελη ζεστη το καλοκαιρακι παντως...

Το δικο σου δεν ειχε αυξημενη καταναλωση λογω καλοκαιριου αλλα λογω του ποδιου σου αν κρινω απο τις βολτες που καναμε.... :-p οσο για την ζεστη στην Λαρισα δεν το συζητω... Αλλα το χειμωνα ειναι τρελος turboκαιρος εδω :-)
που καναμε; Smile
Back to top Go down
konstantinos20vt
Admin
Admin
konstantinos20vt


Αριθμός μηνυμάτων : 323
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-02-16
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeTue Sep 14, 2010 12:49 pm

με εμενα εννοει ο Νικολας....ειχε ερθει Αθηνα κ βολταραμε....
οσο για τον turboκαιρο στη Λαρισα καλα τα λες αλλα κ εδω τωρα αρχισαν οι ψυχρες κ μια χαρα τα παμε...
Back to top Go down
bravoman

bravoman


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-03-09
Ηλικία : 48
Τόπος : Λαρισα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeTue Sep 14, 2010 8:39 pm

konstantinos20vt wrote:
με εμενα εννοει ο Νικολας....ειχε ερθει Αθηνα κ βολταραμε....
οσο για τον turboκαιρο στη Λαρισα καλα τα λες αλλα κ εδω τωρα αρχισαν οι ψυχρες κ μια χαρα τα παμε...
ok , ναι οντως αρχισαν οι ψυχρες
Back to top Go down
Bravisti
Admin
Admin
Bravisti


Αριθμός μηνυμάτων : 417
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-01-19
Ηλικία : 48
Τόπος : Θεσ/νικη

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeSat Sep 18, 2010 10:56 am

Αχ αυτη η ζετση με εχει ρημαξει την τσεπη και εμενα. :x Ενταξει μη βαρατε ξερω οτι ειμαι βαρυποδαρος. Laughing
Back to top Go down
http://www.fiatbravoclub.gr
tpe




Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-12-21
Τόπος : Αθήνα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeTue Dec 21, 2010 1:08 pm

Καλημέρα κι από μένα,
Εγώ μόνιμα, στα 12.000+Χλμ, βλέπω πως η κατανάλωση χωρίς να είναι αυξημένη τρελά, είναι.
Η μέση (μεικτή) είναι 10.6Lt/100Km, που κάθε άλλο παρά οικονομική είναι. Οδηγώ όσο πιο οικονομικά μπορώ, με αλλαγές στις 2500σαλ κοκ. Αλλά κάτω από 10Lt δεν έχω δει σε μεικτό κύκλο. Εκτός, με το CC μπορώ να δω γύρω στα 9.0.
Back to top Go down
Aggelos T-Jet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Aggelos T-Jet


Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-06-22
Ηλικία : 38
Τόπος : Άσπρα Σπίτια

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeTue Dec 21, 2010 2:14 pm

Σε ταξίδι έχεις αυτή τη κατανάλωση ή μέσα σε πόλη???
Το λέω γιατί μέσα στη πόλη πάντα είναι αυξημένη η κατανάλωση ότι και να κάνεις γιατί δουλεύεις 1η 2α πολύ και εκεί καίει.
Σε ταξίδι έχεις μικρότερη κατανάλωση.
Back to top Go down
tpe




Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-12-21
Τόπος : Αθήνα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeTue Dec 21, 2010 7:23 pm

Μεικτό κύκλο. Λίγο μέσα λίγο έξω (μισό μισό θα έλεγα, αλλά το έξω είναι κυρίως Περιφερειακή Υμηττού που έχει πολύ ανηφόρα). Γενικά πάντως ΚΑΙΕΙ, κακά τα ψέμματα.
Back to top Go down
Aggelos T-Jet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Aggelos T-Jet


Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-06-22
Ηλικία : 38
Τόπος : Άσπρα Σπίτια

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeWed Dec 22, 2010 3:02 pm

Νόμος της φύσης είναι αυτό. Ότι πάει καίει και ότι δεν πάει δεν καίει. Αν κατεβάσεις το eco drive μπορεί να βελτιώσεις την οικονομία καυσίμου μέσω οικονομικότερης οδήγησης.
http://www.fiat.gr/main/home.cfm?pageid=169
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί δεν με απασχόλησε αλλά είναι καλή μαγκιά από ότι είδα στο video από το link. Αν έχεις θύρα usb μπορείς να το δουλέψεις μόνο.
Back to top Go down
tpe




Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-12-21
Τόπος : Αθήνα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeThu Dec 23, 2010 5:51 am

Καλή ιδέα, αλλά θα πρέπει να βρω υπολογιστή με Windows που ΔΕΝ έχω...
Back to top Go down
fotakos_hgt_20v
Admin
Admin
fotakos_hgt_20v


Αριθμός μηνυμάτων : 101
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-01-26
Ηλικία : 40
Τόπος : ΚΑΡΔΙΤΣΑ

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeSat Dec 25, 2010 1:49 am

παιδια μεγαλο ρολο παιζουν κ οι καιρικες συνθηκες.

Υ.Γ εγω για π.χ 20V ατμ εκανα διαδρομη Καρδιτσα-Λευκαδα που εχει κ στροφες κ ανηφορες κ εθνικη πλακωμενος εφτασα στον προορισμο μου κ ειχα 1 1/2 γραμη ,
ενω αλλη φορα που πηγα οικονομικα(υποτιθετε) χωρις ποτε να περασω τις 3000σαλ 25 χλμ πριν τον προορισμο μου αναψε λαμπακι.
με κρυο καιρο κ στις 2 φασης που υποτιθετε βοηθαει το μοτερ να δουλευει πιο κρυο κ ξεκουραστο.
η διαδρομη ειναι 320 περιπου χλμ

Τα συμπερασματα δικας σας...
Back to top Go down
http://www.fiatcoupeclub.gr
Stefanostjet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Stefanostjet


Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-02-15
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Apr 04, 2011 7:54 am

Eγω εχω το BRAVO 150 SPORT.Το μωρο μου δουλευει μονο εθνικη και παω σχεδον μονιμωs νορμαλ.Η μεση καταναλωση που δειχνει ειναι 6,9.Εχω κανει με 1 ρεζερβουαρ 750 χιλ.Η ταχυτητα που παω στην εθνικη ειναι συνηθωs 120 χιλ.Αν αυτα που γραφω φαινονται κουφα διαβαστε και αυτο.Γνωστοs μου με golf tsi με προγραμα,γυρω στα 190hp μου λεει πωs στην εθνικη εχει 6,2 μεση καταναλωση.Ολοι ξερουμε πωs οι tsi ειναι πιο οικονομικοι απο τουs Τ-JET αλλα τοσο πολυ;Φανταστειτε να ηταν και μαμα τι θα μου ελεγε.
Back to top Go down
konstantinos20vt
Admin
Admin
konstantinos20vt


Αριθμός μηνυμάτων : 323
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-02-16
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Apr 04, 2011 5:08 pm

1 ρεζερβουαρ 750 χλμ??????? αυτα ειναι ρε συ........εγω δυστυχως ουτε στα ονειρα μου τοσα πολλα με ενα ρεζερβουαρ...βεβαια κ τα 120 χλμ μου φαινονται λιγα για να ταξιδεψω αλλα τι να κανουμε? επιλογες ειναι αυτες.... Very Happy
Back to top Go down
Stefanostjet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Stefanostjet


Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-02-15
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeMon Apr 04, 2011 6:12 pm

Μην σου φαινεται απιστευτο.Στο περιοδικο DRIVE εναs μαγκαs δοκιμαστηs εκανε με ενα BRAVO T-JET 150 SPORT 156 χιλ μεσα στην πολη με καταναλωση 6,5lt/100km.Οσο για τα 120 που παω συνηθωs σε πολλουs θα φανει παραξενο.Λεs να αρχισουν να με πειραζουν τωρα;;;;Καλοπροαιρετα ευχομαι.
Back to top Go down
Bravisti
Admin
Admin
Bravisti


Αριθμός μηνυμάτων : 417
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-01-19
Ηλικία : 48
Τόπος : Θεσ/νικη

καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitimeTue Apr 05, 2011 7:50 am

Εγω παντως δεν παω ουτε τοσα..Αντε το πολυ 120 και ας πηγαινει πορεια 180 το τουτου μου.
Η μονη δοκιμη που εκανα με πανω απο 120 ηταν θεσ/νικη-πλαταμονα-θεσ/νικη και εκαψα σχεδον μισο ρεζερβουαρ. affraid
Back to top Go down
http://www.fiatbravoclub.gr
Sponsored content





καταναλωση tjet120 Empty
PostSubject: Re: καταναλωση tjet120   καταναλωση tjet120 I_icon_minitime

Back to top Go down
 
καταναλωση tjet120
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Fiat Bravo Club :: Τεχνικά Θέματα :: Συντήρηση :: Νεο Bravo-
Jump to: